Wał do opryskiwacza: co to jest, jaki wybrać, gdzie kupić?
6 lipca, 2021Za pomocą wałów odbioru mocy, czyli WOM można przekazywać napęd w maszynach. Sprawdź najważniejsze informacje o WOM stosowanych w opryskiwaczach.
Opryskiwacze to maszyny rolnicze, za pomocą których można łatwo i szybko prowadzić opryski znacznych powierzchni w rolnictwie. Aby korzystać z opryskiwacza podłączonego do ciągnika, należy zastosować wał do opryskiwacza przekazujący napęd.
Czym jest wał odbioru mocy (WOM)?
Wał odbioru mocy, czyli WOM jest rodzajem wału przekazującego napęd z danego pojazdu, na przykład ciągnika rolniczego, do poruszającej się maszyny. Aktualnie każdy ciągnik dostępny w sprzedaży posiada wyjście wałka odbioru mocy, co pozwala na jego łatwe podłączenie do innych urządzeń.
W procesie przekazania mocy przez wał odbioru mocy uczestniczą trzy elementy:
- wał odbioru mocy – montowany jest w ciągniku
- wał przekazu mocy – określany także jako wał przegubowo-teleskopowy, który także nazywany jest wałem odbioru mocy albo wałkiem, ma on funkcję elementu łączącego
- wał przyjęcia mocy – w skrócie określany jako WPM, który jest montowany w maszynie
W maszynach rolniczych stosuje się wały o określonej liczbie obrotów na minutę, na przykład 540, 750 lub 1000. Aby uruchomić wał, konieczne jest zastosowanie sprzęgła dwustopniowego albo specjalnej dźwigni.
Wały do opryskiwaczy
Aby można było wykonać oprysk upraw, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wału przekazu mocy – wałka, który łączy ze sobą maszynę wraz z ciągnikiem. Tego typu wał do opryskiwacza przenosi napęd z ciągnika do podłączonej do niego maszyny, pozwalając na jej pracę.
Przy zakupie wału przeznaczonego do opryskiwacza pod uwagę należy wziąć szereg różnych parametrów, w tym:
- długość elementu
- moment obrotowy
- WOM w ciągniku
- rodzaj łącznika
- grubość rury zewnętrznej i wewnętrznej
- wysokość krzyżaka
- średnica łożyska
Przy zakupie odpowiedniego elementu można także kierować się jego numerem katalogowym i dopasować go według sugestii producenta ciągnika i opryskiwacza. W doborze odpowiedniego wału do opryskiwacza mogą pomóc też pracownicy sklepów dostarczających tego typu wyposażenie.
Inne zastosowania wału do opryskiwacza
Wały do opryskiwacza są również kompatybilne z innymi rodzajami maszyn rolniczych. Wykorzystywane są one między innymi do kosiarek, rozrzutników, rozdrabniaczy, beczkowozów.
Przed zakupem wału – przekaźnika mocy należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, aby dopasować go do ciągnika oraz maszyny, z którą ma współpracować.
Gdzie kupić wał do opryskiwacza?
Części do maszyn rolniczych jak wał do opryskiwacza można kupić obecnie w sklepach specjalizujących się w sprzedaży wyposażenia rolniczego różnych marek i w sklepach firmowych producentów części rolniczych.
Zakupy można zrobić także w sklepach internetowych, gdzie znajduje się szeroka gama urządzeń przeznaczonych do różnych typów ciągników i maszyn w bardzo atrakcyjnych cenach i z szybką dostawą do zamawiającego.
Ceny wałów do opryskiwaczy wynoszą około 250-500 złotych w zależności od wybranego modelu, marki oraz sklepu.
Aktualnie potrzebuję wału do opryskiwacza. Mam problem jaki wybrać. Czy z jakimś sprzęgłem czy lepiej zwykły, dodam, ze interesuje mnie długość 700mm. Na tym zalozonym obecnie mam kłopot z pękającymi podporami pompy w opryskiwaczu . Stary wałek ma już luzy.
Może doradzicie na co się zdecydować?