Elektrostymulacja mięśni (EMS) – co to jest? Zalety i zastosowanie treningów EMS

Elektrostymulacja mięśni (EMS) – co to jest? Zalety i zastosowanie treningów EMS

14 października, 2022 0 przez redakcja

Stymulacja mięśni z użyciem impulsów elektrycznych pozwala na ich efektywniejszą pracę. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie skutecznych treningów, które kompleksowo wspierają pracę całego układu ruchu. Co warto wiedzieć na temat popularnych obecnie treningów EMS? Zobacz ich przebieg, zalety i zastosowanie.

EMS – co to znaczy?

Termin EMS jest związany z angielskim Electrical Muscle Stimulation, co w języku polskim oznacza elektrostymulację albo stymulację elektryczną mięśni.

EMS jest sprawdzoną, bezpieczną, efektywną metodą oddziaływania na tkankę mięśniową za pomocą impulsów elektrycznych. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia generujące impulsy i doprowadzają je do tkanki mięśniowej za pomocą elektrod.

Jakie zastosowanie ma EMS?

Elektrostymulacja mięśni ma rozległe zastosowanie i wykorzystywana jest ona w różnych celach.

Najczęściej z EMS mamy do czynienia w przypadku rehabilitacji. Wykorzystywane wtedy prądy pozwalają na skuteczną elektroterapię w różnych dolegliwościach, na przykład układu ruchu, układu moczowego. Impulsy elektryczne pobudzają wtedy pracę mięśni i pozwalają na przywrócenie ich sprawności.

Drugim zastosowaniem EMS są treningi sportowe. Wsparte przez elektrostymulację umożliwiają uzyskanie o wiele lepszych efektów, ponieważ mięśnie intensywniej się kurczą i rozkurczają. Dochodzi wtedy również do szybszego krążenia krwi i metabolizmu, co w efekcie powoduje, że nawet bardzo proste ćwiczenia są bardzo efektywne.

Jak skorzystać z treningów EMS?

Aktualnie tego typu treningi można prowadzić we własnym zakresie za pomocą urządzeń do domowego użytku albo zdecydować się trening personalny w klubie, na przykład Intime Kraków, który posiada najwyższej jakości wyposażenie do EMS.

Treningi sportowe tego typu charakteryzują się bardzo dobrą efektywnością – jedynie w ciągu 20 minut pozwalają na uzyskanie rezultatów porównywalnych do nawet około 2 godzin ruchu!

Dzięki temu, że treningi te prowadzone są jako personalne, czyli odbywają się z trenerem personalnym, są również jeszcze skuteczniejsze. Wynika to z faktu, że trener dobiera wtedy optymalny program ćwiczeniowy do klienta, w tym do jego potrzeb, a także czuwa nad jego prowadzeniem i kontroluje osiągane efekty.

Więcej informacji dotyczących treningów EMS uzyskać można na stronie intime.pl należącej do studia Intime, które prowadzi je obecnie w wielu miastach w Polsce.

Kiedy warto skorzystać z treningów EMS?

Treningi uzupełnione o stymulację elektryczną mięśni pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów w różnych przypadkach. Kiedy stosowane są one najczęściej?

Wsparcie dla treningów sportowych

Są one bardzo popularne wtedy, gdy celem jest uzyskanie lepszych efektów treningów sportowych, na przykład w bieganiu, jeździe na rowerze, podnoszeniu ciężarów. Wspierają wtedy inne treningi, pozwalając na poprawę kondycji, rozbudowę masy i siły mięśniowej.

Zrzucenie nadmiaru kilogramów

Kolejnym plusem treningów EMS jest ich efektywne działanie w przypadku nadwagi i otyłości. Treningi te w niewymagający sposób umożliwiają pozbycie się tkanki tłuszczowej, a dzięki temu, że nie są one forsowne, nadają się też dla osób o niższej kondycji.

Poprawa stanu zdrowia

Kolejnym wskazaniem do skorzystania z treningów EMS jest poprawa stanu zdrowia. Umożliwiają one między innymi poprawę pracy układu krążeniowego, w tym serca, a także układu pokarmowego, oddechowego, odpornościowego. Zmniejszają ryzyko różnych dolegliwości i pomagają w walce z ich objawami.

Dolegliwości bólowe i obrzęki

EMS to również dobry wybór w przypadku odczuwanych dolegliwości bólowych, na przykład bólów pleców czy mięśni, a także przy obrzękach, na przykład obrzękach limfatycznych.