Zawiasy meblowe – jakie wybrać? Rodzaje i ceny

Zawiasy meblowe – jakie wybrać? Rodzaje i ceny

8 kwietnia, 2022 0 przez admin

Remontujesz meble? A może naprawiasz usterkę związaną z zawiasami? Zobacz, jakie wybrać i ile trzeba będzie za nie zapłacić!

Elementy określane jak zawiasy meblowe spotykane są w różnych rodzajach mebli – szafkach, szafach, witrynach, komodach. Gdy konieczne jest zakupienie zawiasów meblowych, pod uwagę trzeba wziąć wtedy parę ważnych parametrów, by pasowały perfekcyjnie.

 

Gdzie stosuje się zawiasy meblowe?

Zawiasy meblowe wykorzystywane są obecnie w wielu typach mebli przeznaczonych do użytku w domach i nie tylko.

 

Za pomocą zawiasów można otwierać i zamykać drzwiczki w umeblowaniu. Mogą one współpracować z różnymi rodzajami drzwiczek, na przykład wykonanymi z drewna, materiałów drewnopochodnych, szkła czy metalu.

 

Zawiasy meblowe mogą z czasem przestać spełniać swoją funkcję. Uszkodzenie następuje zwykle w tych meblach, które używane są najczęściej. Zawiasy przestają się domykać, opadają, nie można ich wyregulować. To znak, że warto kupić nowe.

 

Rodzaje zawiasów meblowych

Zawiasy w meblach można podzielić na różne kategorie pod względem ich budowy oraz posiadanych przez nie funkcji.

 

Najczęściej zawiasy meblowe dzielone są na dwa warianty pod kątem miejsca ich montażu:

  • zawiasy nakładane – są one nakładane na płytę meblową, co powoduje, że są łatwe w montażu
  • zawiasy wpuszczane – są one umieszczane w płycie meblowej, dlatego nie są tak widoczne, ale są też trudniejsze w zamontowaniu

 

Wybierając odpowiednie zawiasy meblowe, należy też zwrócić uwagę na ich sposób domykania się.

 

Obecnie najczęściej używane są zawiasy meblowe z miękkim domykiem, czyli ze spowalniaczem. Za jego pomocą drzwiczki w meblach nie będą trzaskać. Dostępne są również zawiasy z samodomykiem, które po lekkim popchnięciu automatycznie domykają drzwiczki.

 

Jak dobrać odpowiednie zawiasy meblowe?

Gdy potrzebne są zawiasy meblowe, muszą być one przede wszystkim dopasowane do konkretnego mebla, w którym mają być zamontowane. Producenci oferują wiele wariantów zawiasów, wobec tego na zakupy warto udać się po dokładnym określeniu, co jest potrzebne.

 

Przede wszystkim należy dobrać zawiasy pod względem miejsca ich montażu. Obecnie najczęściej kupowane są zawiasy meblowe nakładane, które używane są w wielu różnych modelach mebli.

 

Zawiasy następnie dopasowuje się pod kątem ich wymiarów. Pod uwagę trzeba będzie wziąć parametry jak średnica otworu puszki oraz głębokość otworu na puszkę zawiasu. Ważnym parametrem będzie też rozstaw otworów, gdy zamierzamy kupić nowe zawiasy w celu wymiany starych. Ponadto należy sprawdzić, do jakiej grubości drzwiczek są przeznaczone zawiasy.

 

Warto też sprawdzić, jakie jest promień otwierania zawiasów, żeby można było dobrać je do konkretnego mebla.

 

Ile kosztują zawiasy meblowe?

Ceny zawiasów meblowych nie są wysokie. Zazwyczaj za jeden zawias trzeba będzie zapłacić od około 4 złotych do 7 złotych w zależności od modelu. Gdy kupuje się od razu większą liczbę zawiasów, wtedy można otrzymać często dodatkowe rabaty.

 

Więcej informacji o wariantach zawiasów oraz ich cenach można uzyskać na stronach producentów i w sklepach oferujących akcesoria meblowe.