Zarządzanie transportem z oprogramowaniem TMS – funkcje, zastosowanie, korzyści
14 maja, 2022Szukasz sposobu na łatwiejsze prowadzenie firmy transportowej? Skorzystaj z nowoczesnych programów dla transportu TMS!
Aby zarządzanie transportem było jeszcze efektywniejsze, coraz więcej właścicieli firm w tej branży decyduje się na wdrażanie dedykowanego oprogramowania TMS. Co warto wiedzieć na temat tego typu programów? Jakie mają one funkcje? Jakie korzyści daje ich wdrożenie?
Co oznacza skrót TMS?
TMS jest skrótem wywodzącym się od Transport Management System, co można tłumaczyć jako system czy program do zarządzania transportem.
Oprogramowanie TMS jest rodzajem oprogramowania dedykowanego, co oznacza, że jest ono przeznaczone właśnie dla firm transportowych oraz powiązanych z transportem. Oferuje ono funkcje, które opracowane zostały specjalnie z myślą o firmach w tej branży.
Jak działa oprogramowanie TMS?
Aby zarządzanie transportem mogło odbywać się jeszcze efektywniej, oprogramowanie klasy TMS jest wyposażone w bazę danych oraz rozbudowaną gamę narzędzi.
Dostęp do oprogramowania można przy tym uzyskać na różne sposoby. Kiedyś tego typu programy instalowano na komputerach, natomiast obecnie program dla transportu może być używany również na urządzeniach mobilnych.
Aktualnie bardzo popularne są programy TMS o hybrydowej architekturze, które bazują na chmurze, czyli przechowują dane na zewnętrznych serwerach.
W takiej formie działa między innymi program SOTiPM. Można korzystać z niego zarówno na komputerach w biurze firmy, jak i na urządzeniach mobilnych, które używane są poza nim, na przykład przez pracowników.
Oprogramowanie może być zainstalowane na urządzeniach mobilnych jak smartfony, tablety, a także może ono współpracować z modułami GPS. Mogą one wtedy działać jako mobilne systemy sprzedaży.
Dostępne są także programy, które pozwalają na zintegrowanie ich z innymi rozwiązaniami technologicznymi, na przykład z wagami, z czujnikami RFID, z giełdami transportowymi.
Dla jakich firm przeznaczone jest oprogramowanie TMS?
Najczęściej na program wspomagający zarządzanie transportem decydują się firmy działające w branży logistycznej – spedycyjne, transportowe. Dzięki temu uzyskują one zestaw narzędzi dopasowanych do swoich potrzeb.
Oprogramowanie tego typu może sprawdzić się również w firmach zajmujących się transportem specjalistycznym, na przykład w ramach transportu paliwa, odpadów, ładunków niebezpiecznych.
Ponadto program dla transportu może pomóc innym firmom dysponującym własnym zapleczem pojazdów. Wspomagają one wtedy:
- handlowców
- przedstawicieli medycznych i farmaceutycznych
- serwisantów
- monterów
- kurierów
- ankieterów
- kontrolerów jakości
Ponadto oprogramowanie umożliwiające zarządzanie transportem wspiera też kadrę kierowniczą, między innymi kierowników działów transportowych, sprzedażowych, obsługi klienta.
Jakie funkcje oferują programy dla transportu?
Dzięki programom wspomagającym branżę transportową można uzyskać dostęp do pełnej palety funkcjonalności. Wśród nich znajdują się między innymi:
przygotowywanie harmonogramów pracy
- optymalizacja tras
- przygotowywanie dokumentów jak umowy, zlecenia, faktury
- monitorowanie pojazdów przez GPS
- rozliczanie zleceń transportowych
- zarządzanie pojazdami
- zarządzanie zasobami ludzkimi – kierowcami i innymi pracownikami
- zarządzanie gospodarką magazynową
- obsługa sprzedaży
- obsługa placu z awizacją dostaw
- obsługa obiegu dokumentów
- tworzenie raportów
Dodatkowo program dla transportu może też zaoferować wspomniane wcześniej dodatkowe funkcjonalności w powiązaniu z różnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Warto też wskazać, że programy tego typu mogą być integrowane z innym oprogramowaniem używanym w firmie, na przykład z systemami ERP.
Co można zyskać przez program do zarządzania transportem?
Przedsiębiorca wybierający zarządzanie transportem z wykorzystaniem oprogramowania TMS może zyskać szereg korzyści.
Przede wszystkim program tego typu znacznie usprawnia działanie firmy, pozwalając na zautomatyzowanie wielu czynności oraz ich optymalną organizację. Przez to zapobiega stratom i oszczędza koszty oraz czas.
Takie oprogramowanie może również wspomagać firmę rozwoju, dzięki czemu może ona oferować lepszej jakości usługi w porównaniu do konkurencji, dopasowywać się do potrzeb klientów oraz przynosić jeszcze większe zyski.