Tunel aerodynamiczny – latanie dla każdego!

Tunel aerodynamiczny – latanie dla każdego!

20 kwietnia, 2022 0 przez redakcja

Nie korzystałeś jeszcze nigdy z tunelu aerodynamicznego? Warto odwiedzić takie miejsce i zobaczyć, jak to jest, gdy lata się w przestworzach! Sprawdź razem z nami najważniejsze informacje dotyczące aerotuneli!

Co to jest tunel aerodynamiczny?

Termin ten nie jest znany każdemu, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej. Tunele aerodynamiczne to rodzaj konstrukcji, w których można stworzyć warunki umożliwiające unoszenie się w powietrzu.

Takie tunele mają pionową konstrukcję i znajdują się w nich mocne wentylatory. Za ich pomocą można rozpędzić powietrze do prędkości na poziomie nawet ponad 300 km/h. Tunele są jednocześnie odpowiednio zabezpieczone, a także wyposażane są w przeszklone ściany, dzięki czemu można oglądać to, co dzieje się w ich środku.

Początkowo tunele używane były najczęściej do treningów spadochroniarzy. Teraz jednak są one dostępne praktycznie dla każdego, ponieważ do skorzystania z tunelu wcale nie trzeba posiadać żadnego szkolenia czy specjalnych umiejętności i kondycji.

Tunele aerodynamiczne – gdzie działają?

Obecnie tunele aerodynamiczne dostępne są w wielu lokalizacjach. Dostępny jest również tunel aerodynamiczny w Warszawie, który obecnie jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Aby skorzystać z lotu w tunelu, wystarczy tylko wykonać wcześniejszą rezerwację. Można zrobić to bezpośrednio na stronie internetowej aerotunelu, wybierając dzień i godzinę.

Jak wygląda lot w tunelu aerodynamicznym?

Latanie w tunelu aerodynamicznym nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony uczestnika. Nie trzeba więc wcześniej przychodzić na żadne szkolenia lub ćwiczenia.

W dniu, w którym wykonało się rezerwację lotu, wystarczy tylko zgłosić się na miejsce w wyznaczonym czasie. Przed lotem uczestnicy, którzy zapisali się na daną godzinę, przechodzą krótki kurs prowadzony przez instruktora. Dostają również specjalne kombinezony oraz kaski, w których lata się w tunelu.

Standardowy czas przebywania w tunelu aerodynamicznym to około 3 minut. Najczęściej czas ten dzielony jest na dwa loty, z których każdy trwa po 1,5 minuty. Podczas pobytu w tunelu uczestnik lotu przebywa ciągle pod opieką swojego instruktora, który pokazuje mu, jak należy się zachowywać i wykonuje razem z nim różnego rodzaju ewolucje w powietrzu.

Lot może być też wydłużony – wystarczy tylko pokazać instruktorowi odpowiedni gest. Wtedy należy dopłacić za dłuższe latanie zgodnie z cennikiem.

Kto może korzystać z lotów w aerotunelu?

Atutem tuneli aerodynamicznych jest ich bardzo łatwa dostępność. Wobec tego tunel aerodynamiczny w Warszawie dostępny jest dla wielu osób niezależnie od wieku. Mogą latać w nim nie tylko dorośli, ale również dzieci czy młodzież. To też świetna rozrywka dla seniorów.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lot w tunelu nie będzie wymagać również korzystania z dodatkowych szkoleń i treningów.

Oczywiście, warto pamiętać o paru przeciwwskazaniach. Dotyczą one głównie osób w złym stanie zdrowia, na przykład z poważnymi chorobami układu oddechowego i krążeniowego, po przebytych urazach, osób pod wpływem alkoholu oraz substancji odurzających, kobiet w ciąży.

Ile trzeba zapłacić za lot w tunelu aerodynamicznym?

Obecnie loty w tunelu wcale nie są drogie. Rozrywka ta stała się powszechna i obecnie jest dostępna w wielu miejscach, dlatego też jest ona bardzo przystępna cenowo.

Za standardowy lot trwający 3 minuty tunel aerodynamiczny w Warszawie pobiera opłatę na poziomie 280 złotych. W przypadku osób poniżej 18 roku życia cena wynosi 250 złotych. Dokładne informacje dotyczące aktualnych cen można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej tunelu.