Rotomolding – co to jest? Definicja i zastosowanie

Rotomolding – co to jest? Definicja i zastosowanie

30 listopada, 2022 Wyłączono przez redakcja

Do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych stosuje się zróżnicowane techniki. Jedną z nich jest formowanie rotacyjne, nazywane także rotomoldingiem. Co warto wiedzieć na temat tej metody?

Czym jest rotomolding?

Technika produkcji wyrobów z tworzyw określana jako rotomolding jest alternatywą dla popularnego wtryskiwania. Ze względu na inny proces produkcyjny ma ona również odmienne przeznaczenie i z jej użyciem przygotować można inne rodzaje wyrobów.

Na czym zatem polega rotomolding? Ta technika jest nazywana również formowaniem rotacyjnym, obrotowym, co już wskazuje na jej zastosowanie. Dzięki niej możliwe jest wykonanie wyrobów z użyciem obrotowych maszyn, w których umieszcza się formy wypełnione płynnym tworzywem sztucznym. Maszyna obraca formę, co prowadzi do rozprowadzenia tworzywa w jej wnętrzu i wykonania wyrobu.

Jakie zastosowanie ma formowanie rotacyjne?

Technika jak rotomolding jest bardzo często wykorzystywana wtedy, gdy konieczne jest wykonanie wyrobów o większych gabarytach, pustych w środku lub też z różnych warstw tworzywa sztucznego.

Formowanie rotacyjne jest między innymi wykorzystywane podczas produkcji wyrobów jak pojemniki i zbiorniki, obudowy urządzeń, zabawki dziecięce, sprzęt sportowy, na przykład do sportów wodnych jak kajaki, łódki.

Za pomocą tej techniki wykonać można zatem wiele typów wyrobów, nawet o bardzo dużych gabarytach, co nie jest możliwe w przypadku techniki wtryskowej.

Jak odbywa się formowanie rotacyjne?

Aby wyprodukować wyroby przez rotomolding, konieczne jest przejście kilku etapów, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

  1. Przygotowanie formy do wyrobu – na początku konieczne jest stworzenie formy przeznaczonej do produkcji wyrobu. Obecnie formy takie wykonuje się w specjalnych maszynach, na podstawie projektów komputerowych, co pozwala również na wizualizację gotowych produktów przed ich wykonaniem.
  2. Roztopienie tworzywa sztucznego – do produkcji wyrobów z użyciem techniki jak rotomolding wykorzystuje się roztopione tworzywo sztuczne. W tym celu granulat z tworzywa jest umieszczany w specjalnej maszynie, która poddaje go działaniu wysokiej temperatury i roztapia do płynnej masy.
  3. Umieszczenie tworzywa w formie – potem płynne tworzywo wlewa się do formy, która wykorzystywana jest do produkcji.
  4. Obracanie formy w maszynie do formowania rotacyjnego – forma z tworzywem jest następnie obracana, aby dzięki temu pokryć całe wnętrze płynnym tworzywem.
  5. Studzenie formy – kolejnym etapem jest wystudzenie formy, co powoduje ustalenie tworzywa sztucznego.
  6. Otwarcie formy z wyrobem – ostatnim krokiem będzie wyjęcie gotowego wyrobu znajdującego się w formie.

Jak rozpocząć produkcję techniką rotomoldingu?

Aby skorzystać z tej techniki, konieczne jest posiadanie odpowiednich maszyn pozwalających na rotomolding. Takie urządzenia można zakupić bezpośredni u ich producentów i występują one w wielu wariantach, przede wszystkim pod względem ich gabarytów, co pozwala na produkcję wyrobów o określonych wymiarach.

Konieczne będzie również posiadanie innego rodzaju maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw, między innymi ich suszenia, roztapiania, studzenia.