Jak dobrać najlepszy karnisz ścienny?

Jak dobrać najlepszy karnisz ścienny?

1 kwietnia, 2022 0 przez admin

Karnisz ścienny przeznaczony jest do powieszenia na nim firanek oraz zasłon. O czym warto pamiętać wtedy, gdy kupuje się odpowiedni karnisz?

Gdy przy oknach zamierza się powiesić firanki albo zasłony, bardzo często używane są karnisze ścienne. W sklepach można kupić je w wielu wariantach, dlatego warto wiedzieć, na co patrzeć, aby wybrać odpowiedni rodzaj karnisza, by korzystanie z niego było komfortowe.

 

Karnisz ścienny – jaki materiał będzie najlepszy?

Do wykonania karniszy ściennych stosowane są różne rodzaje materiałów, co wpływa również na ich wytrzymałość, trwałość i na estetykę.

 

Obecnie najczęściej kupowane są metalowe karnisze ścienne, które dostępne są różnych wariantach kolorystycznych, na przykład jako czarne, białe, srebrne, złote, mosiężne. Można także kupić karnisze ścienne żyłkowe, które składają się z napiętej żyłki metalowej.

 

Można też zdecydować się na karnisze ścienne drewniane, które wyprodukowane są z litego drewna. Również występują one w wielu kolorach do wyboru.

 

W sprzedaży można znaleźć również karnisze z osłoną. Dzięki niej karnisz prezentuje się bardziej estetycznie, ponieważ stapia się on z sufitem albo ze ścianą.

 

Pojedynczy czy podwójny karnisz ścienny?

Producenci oferujący karnisze ścienne prezentują je w dwóch różnych wariantach do wyboru, czyli jako karnisze pojedyncze oraz jako karnisze podwójne.

 

Pojedynczy karnisz składa się z jednego drążka, na którym umieszcza się firanki i zasłony. W takim przypadku, gdy firanki i zasłony wiesza się razem, nie mogą być one przesuwane względem siebie. Na takim karniszu można zastosować tylko jeden rodzaj osłony, na przykład same zasłony.

 

Podwójny karnisz wyposażony jest natomiast w dwa drążki. Wtedy zasłony oraz firanki można powiesić na osobnych drążkach. Dzięki temu karnisze ścienne tego typu pozwalają na łatwe zasłonięcie okna.

 

Jak dobrać styl karnisza ściennego do wnętrza?

Dobierając karnisze ścienne, warto patrzeć nie tylko na ich budowę, ale również na to, jaki jest ich styl. Można wtedy dopasować je do aranżacji wnętrza, aby razem z nim tworzyły one spójną kompozycję.

 

W nowoczesnych aranżacjach najczęściej montowane są metalowe karnisze ścienne, na przykład srebrne, czarne czy białe. Najczęściej wybierane są modele proste, bez zbędnych ozdobników, również z osłoną.

 

W aranżacjach typu glamour często stosowane są metalowe karnisze z dekoracyjnymi dodatkami, na przykład mają one ozdobne kryształki albo zakończenia w formie przejrzystych kuli.

 

Tradycyjne wnętrza często uzupełniane są o karnisze drewniane lub też o karnisze metalowe dające efekt karniszy kutych. Można zastosować do nich wtedy dekoracyjne zakończenia z motywami florystycznymi, ornamentami.

 

Jaką długość karnisza ściennego wybrać?

Karnisz ścienny powinien być dłuższy od szerokości okna. Zaleca się najczęściej, aby miał on o około 30-40 cm większą długość z każdej strony okna, dlatego też powinien być on o około 60-80 cm dłuższy od jego szerokości.

 

Warto wskazać, że obecnie w sprzedaży można znaleźć również metalowe karnisze ścienne teleskopowe. Składają się one z dwóch drążków i jeden wchodzi w drugi, dlatego można wtedy bardzo łatwo wyregulować długość karnisza zależnie od swoich potrzeb.