Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym?

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym?

9 czerwca, 2021 0 przez admin

Zepsuty komputer, radio, a może te telewizor? Tego typu wyposażenie wymaga odpowiedniej utylizacji. Gdzie można je przekazać?

Ze sprzętu elektronicznego i elektrycznego, a także z AGD korzysta się na co dzień. Z czasem jednak nawet najlepsze produkty ulegają uszkodzeniu, a ich naprawa staje się nieopłacalna. Wtedy pojawia się pytanie – co zrobić ze zużytym sprzętem? Odpowiada na nie firma geomar.net.pl.

 

Elektrośmieci – jak należy je zutylizować?

Niepotrzebny już sprzęt elektroniczny i elektryczny nie może być wyrzucony o zwykłego kosza na śmieci, co wynika z obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Kluczowe jest zatem jego odpowiednie zutylizowanie, aby nie był on przyczyną zanieczyszczenia środowiska.

 

Elektrośmieci, ponieważ to tak nazywa się odpadki w postaci sprzętu elektronicznego, elektrycznego, w tym także AGD, muszą być przekazane do odpowiednich punktów, które zajmują się ich przetwarzaniem. W punktach tego typu następuje odzysk materiałów, a także ich recykling, co powoduje, że nie są one po prostu wyrzucane, ale mogą być wykorzystane ponownie.

 

Jedną z firm, która zajmuje się zbiórką oraz recyklingiem elektrośmieci, jest firma geomar.net.pl.

 

Gdzie można wyrzucić elektrośmieci?

Firma geomar.net.pl wskazuje, że zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny można zutylizować na parę sposobów:

 

  1. Oddanie sprzętu przy zakupie nowego – gdy kupuje się nowe sprzęty o większych gabarytach, na przykład jak lodówka, zmywarka, pralka, telewizor, wtedy sklep, który je sprzedaje, ma obowiązek przyjęcia zużytego, nieużywanego przez klienta sprzętu. W przypadku zamówienia online wystarczy tylko wypełnić formularz, a ekipa dostarczająca nowe urządzenie odbierze to stare tego samego rodzaju.

 

  1. Oddanie sprzętu w sklepie – mniejsze sprzęty można bezpłatnie oddawać w sklepach z elektroniką, AGD.

 

  1. Zbiórki śmieci spod domu – najczęściej jeden raz do roku prowadzone są zbiórki śmieci organizowane przez lokalne samorządy. Wtedy można także wystawić niepotrzebne elektrośmieci przed dom – firma odbierz je bezpłatnie.

 

  1. Oddanie elektrośmieci do skupu – w tym przypadku usługi świadczą firmy jak geomar.net.pl. Za sprzęt można otrzymać zapłatę zgodnie z aktualnymi cennikiem.

 

  1. Zamówienie odbioru elektrośmieci – usługi tego typu także prowadzi firma geomar.net.pl, która odbiera śmieci od klientów lub oferuje usługą odbioru za pośrednictwem firmy kurierskiej.

 

Wobec tego zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego nie należy wyrzucać do zwykłego kosza – najlepiej oddać go do firmy zajmującej się odbiorem i recyklingiem elektrośmieci.