Co to jest wrastający paznokieć?

Co to jest wrastający paznokieć?

29 lipca, 2023 Wyłączono przez redakcja

Wrastający paznokieć, inaczej onychokryptoza, to problem, który dotyka wiele osób niezależnie od wieku. Jest to stan, w którym paznokieć zaczyna rosnąć w dół, wrastając w skórę, co najczęściej dotyczy stóp, zwłaszcza kciuka. Może to prowadzić do bólu, zaczerwienienia, infekcji, a nawet poważnych powikłań.

Jak leczyć wrastający paznokieć?

W przypadku wczesnej diagnozy problemu wrastającego paznokcia, możliwe jest domowe leczenie. Niemniej jednak, kiedy doświadczasz silnego bólu, obrzęku lub zaczerwienienia, powinieneś skonsultować się z specjalistą jak najszybciej. W przypadku takiego problemu jak wrastający paznokieć Kraków – gabinety podologiczne i gabinety medycyny estetycznej oferują profesjonalne usługi podologiczne, które mogą pomóc w zarządzaniu tym stanem.

W Bonadea, centrum medycznym specjalizującym się w podologii, przeprowadzane są różne procedury leczenia wrastających paznokci, zależnie od stanu pacjenta. Niektóre z nich obejmują:

  1. Podcięcie boczne brzegi paznokcia: Ta procedura pomaga zapobiec dalszemu wrastaniu paznokcia.
  2. Kwestionowanie (wycinanie zajętej tkanki): Ta technika jest zwykle stosowana w przypadkach, gdy infekcja jest już zaawansowana.
  3. Ferulizacja: To nieinwazyjna metoda, która polega na przyklejeniu małych klipsów na boczne krawędzie paznokcia, które pomagają kontrolować wrastanie.

Oczywiście, jak długo potrwa terapia i jak skuteczna będzie dla Ciebie, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, czy masz czynniki ryzyka dla powikłań itp. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zasięgnąć rady lekarza specjalisty. W Centrum Medycznym Bonadea zawsze dobierają opalizującego terapię dla indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Prawidłowa higiena i pielęgnacja stóp jest kluczowa w zapobieganiu wrastającym paznokciom. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu temu problemowi:

  1. Obcinaj paznokcie prosto: Unikaj zaokrąglania narożników paznokcia, gdy go obcinasz. Paznokcie powinny być obcinane prosto, co pomaga im rosnąć prawidłowo i zapobiega wrastaniu.
  2. Unikaj ciasnego obuwia: Ciasne buty mogą uciskać palce, co prowadzi do wrastania paznokci. Zawsze stawiaj na obuwie, które jest na tyle luźne, by twoje palce mogły się swobodnie poruszać.
  3. Regularne wizyty u podologa: W wrastający paznokieć Kraków oferuje regularne wizyty u specjalistów podologów, którzy pomogą utrzymać twoje stopy w zdrowiu, doradzą jak prawidłowo dbać o stopy i wszelkie problemy wykryją na wczesnym etapie.

Podsumowanie – pomoc

Wrastający paznokieć może być niezwykle bolesną dolegliwością, ale na szczęście, dzięki odpowiedniemu podejściu lekarskiemu można skutecznie zarządzać tym stanem i szybko pozbyć się problemu. W wrastający paznokieć Kraków oferuje wysokiej jakości usługi podologiczne, które pomogą Ci wrócić do normalnej, bezbolesnej aktywności. W razie jakichkolwiek problemów z paznokciem lub kiedy odczujesz ból zlokalizowany przy krawędzi paznokcia – zawsze skonsultuj się z dobrym specjalistą.