Aparat ortodontyczny – jaki wybrać? Rodzaje, zalety i wady

Aparat ortodontyczny – jaki wybrać? Rodzaje, zalety i wady

13 stycznia, 2022 0 przez redakcja

Wybór odpowiedniego aparatu na zęby ma duże znaczenie nie tylko dla efektów leczenia, ale również dla wyglądu. Jakie aparaty ortodontyczne znajdują się obecnie w użyciu? Na co warto się zdecydować?

Za pomocą aparatu ortodontycznego można zmienić położenie zębów w łukach zębowych. W doborze odpowiedniego może doradzić najlepszy ortodonta w Krakowie, ale przed udaniem się do gabinetu warto zapoznać się bliżej z dostępnymi aparatami, by łatwiej dokonać wyboru.

Aparaty ortodontyczne – stałe i ruchome

Podstawowy podział aparatów na zęby dotyczy sposobu ich noszenia. Dzielone są one na:

  • aparaty stałe
  • aparaty ruchome

Stałe aparaty ortodontyczne są mocowane na zębach na stałe, dlatego w trakcie leczenia nie można ich zdjąć. Są one zdejmowane dopiero po jego zakończeniu. Tego typu aparaty wymagają bardzo dokładnego czyszczenia zębów, dlatego też są one bardziej wymagające w stosunku do aparatów ruchomych. Ze względu na swoją budowę są jednak skuteczniejsze w niwelowaniu nawet bardzo skomplikowanych wad.

Ruchome aparaty ortodontyczne mogą być wkładane i wyjmowane z jamy ustnej. To oznacza, że w razie potrzeby można je zdjąć, a także łatwiej utrzymywać higienę jamy ustnej. Zwykle polecane są one dla dzieci, a także używane są w przypadku mniej zaawansowanych wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów.

Gdy chcesz zdecydować się na aparat stały lub ruchomy, skorzystasz w nich w krakowskiej klinice stomatologicznej Studio SE+. Więcej informacji związanych z dostępnymi aparatami można uzyskać na witrynie kliniki.

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne stałe dzielone są na kilka różnych rodzajów w zależności od ich budowy. Do tego typu aparatów zaliczane są:

  • aparaty stałe metalowe
  • aparaty stałe porcelanowe – ceramiczne
  • aparaty stałe kryształowe
  • aparaty stałe lingwalne

Najtańsze są aparaty metalowe. Ich zamki składają się ze srebrzystej stali, dlatego są one widoczne w jamie ustnej. To też ich wada, gdy osoba nosząca aparat chciałaby, aby był on najmniej widoczny.

Gdy ważny jest estetyczny wygląd uśmiechu, warto zdecydować się na aparat porcelanowy lub kryształowy. W porcelanowym aparacie zamki mają mlecznobiały kolor, a w kryształowym przezroczysty. W efekcie aparat nie rzuca się tak bardzo w oczy. Są droższe od metalowych.

Ciekawą propozycją są też aparaty lingwalne, które zakładane są od tyłu łuku zębowego, dlatego nie są widoczne w jamie ustnej. Są jednak drogie, ponieważ wykonuje się je na indywidualne zamówienie.

Gdy poszukiwany jest najlepszy ortodonta w Krakowie, w jego gabinecie będzie można skorzystać ze wszystkich z powyższych typów aparatów ortodontycznych.

Rodzaje ruchomych aparatów ortodontycznych

Kategoria ruchomych aparatów na zęby również obejmuje kilka ich typów. Jakie rodzaje aparatów ruchomych może polecić najlepszy ortodonta w Krakowie?

Najczęściej stosowane są aparaty w formie płytek z drucikami. Są one często stosowane u dzieci, ale również noszą je nastolatkowie i osoby dorosłe. Atutem tych aparatów jest mała widoczność w jamie istnej – widać tylko drucik, a także niska cena. Nie zawsze są one jednak w stanie zniwelować skomplikowaną wadę.

W ostatnich latach bardzo popularne stały się także aparaty ortodontyczne w systemie nakładkowym. Mają one postać przezroczystych nakładek, których kształt powoduje, że zęby stopniowo się przesuwają. W trakcie leczenia stosuje się wiele kompletów nakładek, aż zęby osiągną właściwą pozycję. Na takie aparaty często decydują się osoby dorosłe. Minusem nakładek jest ich spory koszt.