Alergolog – kiedy pomoże? Wskazania do wizyty w gabinecie alergologa

Alergolog – kiedy pomoże? Wskazania do wizyty w gabinecie alergologa

8 lipca, 2021 1 przez redakcja

Alergie dotykają dzisiaj nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Diagnostykę i leczenie zapewniają wtedy lekarze alergolodzy.

Czym zajmuje się alergolog?

Alergolog to lekarz, którego specjalnością są alergie. O alergii mówi się wtedy, gdy organizm nieprawidłowo reaguje na określone czynniki określane mianem alergenów. Mogą być to pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, określone składniki pokarmów na przykład laktoza czy gluten.

Lekarz specjalizujący się w alergologii prowadzi badania diagnostyczne i leczy pacjentów, u których dochodzi do pojawienia się reakcji uczuleniowych.

Czym jest alergia?

Do alergii dochodzi na skutek nieprawidłowego działania układu immunologicznego, który traktuje niegroźne dla innych czynniki jako zagrożenie. Pojawiają się wtedy objawy alergiczne ze strony układu oddechowego, pokarmowego, skóry zależnie od przyczyny alergii.

Główne rodzaje alergii:

  • alergia wziewna – na alergeny dostające się do układu oddechowego, na kurz, pyłki, pleśnie, sierść zwierząt
  • alergia kontaktowa – pojawia się na skutek kontaktu skóry z czynnikiem alergizującym, na przykład wełną, określonym metalami
  • alergia pokarmowa – jest efektem uczulenia na składniki pokarmowe, na przykład na gluten, laktozę, orzeszki ziemne, truskawki, kakao

Alergolog – wskazania do wizyty

Głównym wskazaniem do wizyty w gabinecie alergologa jest pojawienie się objawów uczuleniowych.

W przypadku alergii wziewnej główne objawy to katar, kichanie, łzawienie oczu, kaszel, drapanie w gardle. Z kolei alergia kontaktowa daje głównie objawy skórne jak wysypka, zaczerwienienie, obrzęki. Alergia pokarmowa może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak bóle brzucha, biegunki, ale też objawy skórne.

Diagnostyka uczuleń – rodzaje testów

Aby określić czynniki alergizujące, alergolodzy przeprowadzają specjalne testy alergiczne.

Rodzaje testów alergicznych:

  • testy alergiczne skórne, w tym testy naskórkowe i płatkowe – polegają na naniesieniu alergenu na skórę w celu sprawdzenia reakcji
  • testy alergiczne z krwi – przeprowadzane z krwi w celu oznaczenia poziomu przeciwciał dla konkretnych czynników alergizujących

Jak wygląda leczenie alergii?

Gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowana alergia, wówczas leczenie może być powadzone dwoma torami – objawowo lub też przez odczulanie.

Leczenie objawowe polega na stosowaniu odpowiednich leków zawierających związki antyhistaminowe, które powodują zablokowanie wystąpienia reakcji alergicznej na określony czas.

Z kolei odczulanie pozwala na uzyskanie trwałych efektów, lecz jest droższe od leków. Wówczas pacjentowi podaje się niewielkie dawki alergenu, aby przyzwyczaić do niego układ odpornościowy, aby nie wywoływał on objawów alergii. Czas odczulania to zwykle o 1 roku do 5 lat.